Za umelé oplodnenie väzenie

Publikovala Jana Kiššová dňa 11.12.2015

Tak absurdný návrh zákona (umelé oplodnenie ako trestný čin, 5 až 12 rokov basy) priniesli do parlamentu traja poslanci (Štefan Kuffa, Marián Kvasnička a Jozef Mikloško). Niekoľko dní sa o ňom, ako aj o zákaze interrupcií, snažili presvedčiť plénum.

Absurdné témy v dnešnej dobe, v 21. storočí, v sekulárnom štáte, vyspelej a demokratickej krajine na to, aby podnietili poslancov k siahodlhej diskusii, no predkladateľov bolo dosť na to, aby ju sami dokázali živiť takmer tri dni. A to sme sa teda fakt dozvedeli kadečo.

Interrupcie nepovažujem za šťastné riešenie. No ostro protestujem proti ich zákazu.

Viem si predstaviť hraničné situácie (znásilnenie, zdravotné dôvody, a mnohé ďalšie), kedy sa žena rozhodne podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva a vonkoncom si nemyslím, že by jej mal do toho niekto kecať, že by mal posudzovať vhodnosť jej pohnútok alebo jej to dokonca zakázať. Som presvedčená, že to nie sú ľahké rozhodnutia a žiadna žena sa pre potrat nerozhodne „len tak“. Nikto sa nevie vžiť do situácie druhých, a preto by o nich nemal rozhodovať. A buďme radi, že v tejto ťažkej téme naša spoločnosť už dávno dospela ku kompromisu, počet interrupcií každoročne klesá a vonkoncom nie dôvod týmto stavom „hrkať“. Lebo ak budeme, zarobíme si na väčšie zlo. Ženy budú cestovať za zákrokmi do zahraničia, alebo ich budú podstupovať pokútnym spôsobom, bez potrebnej odbornosti a hygieny, alebo budú vychovávať nechcené a nemilované deti.

Priniesť do parlamentu umelé oplodnenie ako trestný čin, kde „páchateľ“, teda ten, „kto vykoná, podstúpi alebo umožní umelé oplodnenie“ (lekár, matka, otec!!), má ísť na päť až dvanásť rokov do basy, je fakt nehorázne. Počet párov, ktoré nedokážu prirodzenou cestou splodiť dieťa, z roka na rok narastá. Nič to ale nemení na ich túžbe mať, vychovať a milovať svoje vlastné dieťa. A ak tomu vyspelá medicína a lekári dokážu pomôcť, zaslúžia si medailu, nie basu.

Zaráža ma, že pánbožkárom neprekáža, ak moderná medicína zachraňuje zdravie a život, ale chcú kriminalizovať, ak moderná medicína pomôže jeho vzniku. Prekážajú im interrupcie, ale bránia sa vzdelávaniu a osvete v sexuálnej výchove, aby predchádzalo neželaným tehotenstvám. Chcú potraty zakázať, ale bojujú proti antikoncepcii a plánovanému rodičovstvu. Nevidím v tom štipku logiky, racionality, a prepáčte, ani ľudskosti.

Ak má naša spoločnosť v týchto témach rezervy, sú inde. Podpore rodičovstva a rodín nepomôže napísať do ústavy, že jedine manželstvo ženy a muža funguje a jedine oni budú chránení a podporovaní. Toto nikomu reálne nepomohlo. Reálna pomoc je skutočná podpora rodín. Rodičovstvo nesmie byť pre matku ekonomickým trestom. Nesmie byť bránené sexuálnej výchove na školách a antikoncepcia musí byť dostupná pre každého, kto chce k sexuálnemu životu pristupovať zodpovedne.

Milí pánbožkári, kľudne si užívajte sex AŽ po svadbe a LEN s cieľom splodiť dieťa. Nepodstupujte interrupcie za žiadnych okolností a ak vám nebude dopriata možnosť splodiť dieťa prirodzenou cestou, kľudne ho nemajte. Prežite svoj život bez detí, hoci medicína by vám mohla pomôcť. Nikto nemá mať právo vám v týchto brániť alebo vás k niečomu nútiť. Ale nevnucujte, nenúťte a nezakazujte to ostatným. Viac kresťanskej tolerancie môže každému len prospieť.

Článok bol publikovaný na: https://janakissova.blog.sme.sk/c/393574/za-umele-oplodnenie-vazenie.html