Povinnosti v zákone o odpadoch sa pre podnikateľov zmiernia

Publikovala TASR dňa 25.10.2016

Parlament dnes schválili novelu zákona o odpadoch vrátane pozmeňujúceho návrhu, ktorý plénu predložil poslanec vládnej strany Most-Híd Peter Antal.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Povinnosti pre právnické osoby, ktoré vyplývajú zo zákona o odpadoch, sa zmiernia. Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž pri dnešnom hlasovaní 137 hlasmi schválili novelu zákona o odpadoch vrátane pozmeňujúceho návrhu, ktorý plénu predložil poslanec vládnej strany Most-Híd Peter Antal.

Práve tento návrh prinesie úľavy pre podnikateľov z povinností, ktoré pre nich platia od júla tohto roka. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v tejto súvislosti minulý týždeň uviedol, že nerád "šije veci horúcou ihlou", ale k takémuto kroku sa rozhodol pristúpiť preto, lebo v zákone o odpadoch platnom od júla tohto roku, sú niektoré duplicitné povinnosti pre podnikateľov.

Okrem toho je podľa neho zriadená pracovná skupina, ktorá by mala pracovať ďalej a odstraňovať nedokonalosti zákona, ktoré ukáže prax. V priebehu budúceho roka by tak mala prísť aktualizačná novela tohto zákona.

Kritika zákona od SaS


Novelu zákona o odpadoch a povinnosti, ktoré priniesla od júla pre podnikateľov, kritizovala predovšetkým opozičná SaS. Podľa poslankyne strany Jany Kiššovej sa takto zaťažujú podnikatelia a niektoré požiadavky sa podľa nej nedajú v praxi zrealizovať.

Po novom sú totiž podľa poslankyne považovaní za výrobcov obalov všetci, ktorí zo zahraničia čokoľvek dovezú zabalené v nejakom obale, alebo všetci, ktorí na Slovensku vyrábajú nejaké produkty a tie balia do obalov a následne predávajú. Zároveň sú podľa SaS za výrobcov neobalových výrobkov považovaní všetci, ktorí si v súvislosti so svojím podnikaním nechajú napríklad vytlačiť letáčiky alebo svoje vlastné vizitky. Na obidve tieto skupiny sa podľa strany vzťahujú nové povinnosti.

Článok bol publikovaný na: www.teraz.sk