Poslanci SaS napísali otvorený list. Podľa nich Smer neprešiel testom dôvery

Publikovala Jana Kiššová dňa 19.01.2017

Milí občania, často počúvame, že z opozície toho veľa nepresadíme a až do ďalších volieb, kým nebude strana Sloboda a Solidarita súčasťou vlády, nemáme reálnu šancu niečo zmeniť.

Čiastočne je to tak, kapry si sami rybník nevypustia a tak sme svedkami valcovania prospešných zákonov v parlamente vládnou koalíciou. Neodrádza nás to však a stále upozorňujeme na problémy, prinášame nové témy, riešenia a návrhy. Jednoducho, makáme. 

Keď sa nám mnohí z vás začali ozývať, že sa vám podozrivo zvýšili preddavky na ceny za energie (čo nie je v súlade so sľubovaným zlacnením), potvrdili sa naše predpoklady z decembra. Už vtedy, po zverejnení cenového rozhodnutia regulačným úradom, sme upozorňovali na to, že k zníženiam energií nedôjde. Naopak, bude množstvo takých, ktorým sa ceny významne zvýšia a neochránia ich od nich ani krásne plagáty vyzdobené vlastnou hlavou nášho pána premiéra.

Na základe vašich podnetov sme sa rozhodli zistiť, ako je to s našimi tušeniami, premiérovými vyhláseniami a vašimi preddavkovými faktúrami. Čo spôsobilo ten brutálny nárast cien?

Čo sme zistili? Chýb bolo hneď niekoľko, a kardinálnych. Po predvolebnom šaškovaní s vratkami za plyn sa v Smere rozhodli vytiahnuť od ľudí ďalšie peniaze a brutálne zvýšili časť fixných poplatkov (tzv. poplatok za ističe). Nezabudli sa hneď obhájiť, že ceny energií predsa určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetní (ÚRSO), ktorý je, samozrejme, nezávislý, a teda aj keby vláda chcela, tak zasahovať do regulácie nemôže. Čo to spraví s cenami od januára, však museli vedieť, veď (snáď) nie sú až takí diletanti. Drzosťou včerajšieho dňa bolo aj vyjadrenie predsedu regulačného úradu Jozefa Holjenčíka, ktorý do poslednej chvíle tvrdil, že ceny neporastú a informácie o opaku sú výsledkom nepochopenia zavedených zmien. Asi si neuvedomil, že mnohí už máme v rukách faktúry s preddavkami a že vieme čítať.

Na túto donebavolajúcu drzosť sme upozornili včera na tlačovej besede. Testom dôvery Smer neprešiel, výhovorky o "nesprávnom pochopení nového zloženia cien" sú chabé. Práve naopak, občania Slovenska to pri pohľade na preddavky pochopili veľmi správne - nechcú plniť ďalšie bezodné vrecká.

Reakcia Roberta Fica na seba nedala dlho čakať. Z nezávislého ÚRSO sa zrazu stal úrad priamo riadený z úradu vlády. Príkaz Roberta Fica znel jasne – poplatky musia zrušiť.

Naša kritika priniesla reálny výsledok.

ÚRSO štruktúru taríf bezodkladne prehodnotí a upraví. Prípady budeme ďalej riešiť individuálne a situáciu aj naďalej sledovať. Aby sa neopakovalo, že „čo na plagáte, to nikde inde“.

Milí priatelia,

ďakujeme, že chodíte s otvorenými očami a upozorňujete nás na veci, ktoré sa vám nepozdávajú. V SaS budeme makať ďalej, aby sme po najbližších voľbách mohli prinášať riešenia a zlepšováky pre váš ľahší život, ale už z pozície vládnej strany, odkiaľ to všetko pôjde jednoduchšie.

Článok bol publikovaný na: www.komentare.hnonline.sk