Kaliňák má okno

Publikovala Jana Kiššová dňa 23.02.2016

V časoch, kedy kolabuje zdravotníctvo a štrajkujú učitelia, kedy sa podnikanie stalo behom cez štátom navŕšené prekážky, odkiaľ stotisíce ľudí odchádzajú do zahraničia a kde neprejde týždeň bez korupčnej kauzy, zaznela ďalšia „dobrá správa pre Slovensko“. Ficova vláda nakupuje technológiu na výrobu okien. Hoci si neplní svoje základné úlohy, hrabe sa do podnikania. Čo sa vlastne deje?

Ministerstvo vnútra zakladá vlastnú výrobnú jednotku pre výrobu plastových okien. Vari existujúci dodávatelia okien na Slovensku Kaliňákovmu vnútru nevyhovujú? Nie, nevyhovujú. Takže niekomu pomazanému napadlo, že štátny podnik bude okná vyrábať efektívnejšie než súkromný sektor. To všetko v absolútne preplnenom segmente, kde je konkurencia naozaj ostrá! Je ťažké uveriť, že niekto mohol vymyslieť takúto hlúposť. No skutočne je to tak.
 
Vláda za peniaze, ktoré vzala daňovým poplatníkom, skutočne zrekonštruovala akýsi sklad civilnej bezpečnosti, nakúpila technológiu a za milióny eur nakupuje komponenty, sklo a ďalší materiál. To všetko podľa aktuálne dostupných informácií zatiaľ za cca 6 miliónov eur bez toho, aby ministerstvo zverejnilo (aspoň zmanipulované) prepočty, či sa  výroba „štátnych“ okien vyplatí.
 
Podnik má spravovať Centrum účelových zariadení (CÚZ), ktoré je podľa ich vlastnej webovej stránky príspevková organizácia zriadená Ministerstvom vnútra. Minister vnútra Kaliňák pri tejto vzácnej príležitosti nezabudol nechať zavolať televízie a s úsmevom im prezentoval sociálny rozmer tohto poľutovaniahodného nápadu. Do éteru sa už, žiaľ, nezmestila informácia o efektivite takejto výroby. Ale veď načo?! Ten, kto “podniká” za bezodné štátne zdroje, sa nebude predsa obťažovať nejakou analýzou návratnosti.

Je empiricky dokázané, že štátom ovládané podniky, ktoré existovali, prípadne ešte existujú na území Slovenska, buď hospodária zle, alebo ešte horšie. Našťastie tu máme súkromný sektor, ktorý štátnemu podnikaniu nastavuje zrkadlo a nám spotrebiteľom vytvára  alternatívu ponuku. Lenže súkromný sektor nemôže urobiť systémové zmeny vo verejnom zdravotníctve, verejnom školstve, v súdnictve, v bezpečnosti. Nemôže sám od seba zlepšiť podnikateľské prostredie. Toto všetko musí urobiť vláda. Tá Ficova však nevie ani to a ešte sa hrabe do podnikania a vytvára existujúcim súkromným podnikateľom konkurenciu. Vieme, čím ručia podnikatelia. Pýtam sa však, čím ručí Kaliňák a Fico, keď tento podnik skrachuje, lebo inak to ani nemôže skončiť?

Je zarážajúce, že pracovníci ministerstva nerešpektujú úlohy štátu. Veď aj na webovej stránke Úradu vlády SR  je v sekcii “Štát a ekonomika” opakovane spomínané trhové prostredie. Prečo sa tým neriadia? Namiesto toho, aby chránil domácich podnikateľov vhodným podnikateľským prostredím, im vytvára konkurenciu. A likviduje ich za ich peniaze.
 
SLOVENERGOokno, združenie zastupujúce slovenských výrobcov s viac ako polovicou objemu výroby, štátnu oknársku firmu považuje za prejav arogancie moci. Cítia sa poškodení Kaliňákovými tvrdeniami, že súkromné oknárske firmy a ich dodávatelia vyrábajú draho a štát to zvládne lacno. Ešteže pán minister nespomenul pár príkladov - predražené sifóny, CT-čka- kedy to „štátu išlo lacno“.
 
Namiesto záveru sa pripájam k výzve združenia SLOVENERGOokno:
Štát má vytvárať základný rámec pre ľudskú činnosť,  má vytvárať podmienky na slušnú prácu, má sa starať o ľudí, o prírodu. Štát má určite na starosti dôležitejšie veci pre nás všetkých občanov, ako sa púšťať do výroby okien. Je toho v spoločnosti veľa, čo má štát zlepšovať. Zdvíhame hlavu za oknársku podnikateľskú obec i za našich zamestnancov a protestujeme. Nie je nám jedno, že štát nám ide brať prácu.

 

Článok bol publikovaný na: http://blogy.hnonline.sk/jana-kissova/kalinak-ma-okno