SaS víta snahy vládnej koalície ohľadom boja proti byrokracii

Publikovala Jana Kiššová dňa 02.11.2017

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta snahy vládnej koalície ohľadom boja proti byrokracii.

SaS sa však obáva, ako dopadne avizovaná realizácia aktivít boja s byrokraciou. Uviedla to podpredsedníčka strany SaS a tímlíderka pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová, za účasti tímlídra strany pre štíhly štát Jozefa Rajtára, v reakcii na štvrtkový brífing podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho a ministra hospodárstva SR Petra Žigu (obaja Smer-SD).


Pellegrini a Žiga uviedli, že listinná forma výpisov (z obchodného registra, z listu vlastníctva, zo živnostenského registra a z registra trestov) by sa mala odstrániť od 1. mája 2018, a to novelizáciou zákona o správnom konaní (správneho poriadku).

"Vítame akúkoľvek iniciatívu, ktorá uľahčí komunikáciu štátu a občana alebo štátu a podnikateľov. Pretože sme jednoznačne za to, že štát je tu pre občanov a pre podnikateľov, nie naopak. Máme však vážnu obavu, ako dopadne realizácia týchto dnes predstavených, pekných plánov. Máme príklady, skúsenosti z minulosti, ktoré nás presviedčajú, že súčasná vláda nedokáže svoje plány realizovať a nedokáže ich zavádzať do praxe," priblížila. Bolo to podľa nej napríklad v reforme školstva či v elektronizácii verejnej správy. "Chceme preto vyzvať vládu, aby k realizácii tohto projektu pristupovala s mimoriadne veľkou vážnosťou, s oveľa väčšou, ako napríklad pristupovala k elektronickým podpisom alebo k zavádzaniu elektronických schránok," podčiarkla podpredsedníčka SaS. Boj s byrokraciou treba podľa nej podporovať aj nezavádzaním ďalších povinností pre občanov a podnikateľov.

Novela správneho poriadku smeruje podľa Pellegriniho v tomto čase do medzirezortného pripomienkového konania. Jeho úrad očakáva úsporu až 3,5 milióna eur občanom a podnikateľom na poplatkoch a úsporu až 620.000 hodín strávených pri získavaní výpisov.

Podľa Pellegriniho slov novela správneho poriadku bude predstavovať zmenu viac ako 147 zákonov, 68 vyhlášok a 8 opatrení a 12 nariadení vlády. Výpis z listu vlastníctva, výpis z obchodného registra, zo živnostenského registra a z registra trestov tak nebudú k rôznym žiadostiam prikladať občania či podnikatelia, ale pozrú si ich priamo samotné úrady, navyše v reálnom čase.

Článok bol publikovaný na: http://www.24hod.sk/kissova-sas-vita-snahy-vladnej-koalicie-ohladom-boja-proti-byrokracii-cl545931.html