Kto ukradne Kaliňákovi elektronický podpis?

Publikovala Jana Kiššová dňa 20.10.2017

Zavádzanie digitálnych technológií na Slovensku strieda škandál za škandálom.

Za posledných pár mesiacov má vláda na konte už druhý škandál v oblasti informatizácie verejnej správy. Tej informatizácie, ktorá nás stála a stojí desiatky miliónov eur.

Po škandále s elektronickými schránkami prichádzajú podozrenia, že elektronický podpis cez čipové občianske preukazy je možné použitím vhodných technických prostriedkov zneužiť.

Na základe medializovaných testov sa javí, že elektronické občianske preukazy majú vážny bezpečnostný problém. Obsahujú zraniteľnosť, ktorá umožňuje sfalšovať elektronický podpis.

Elektronické občianske preukazy sú na Slovensku používané približne štyri roky, pričom takmer rok ich musia mať zo zákona aktivované všetci konatelia spoločností. Dotknutých je teda približne 300 tisíc ľudí! Čo je v tomto kontexte ešte horšie, elektronický podpis má u nás silu notársky overeného podpisu.

Môže byť teda použitý na prevod majetku, pri súdnych podaniach, pri exekúciách a podpísané ním môžu byť mimoriadne vážne dokumenty.

Kompetentní o tomto probléme preukázateľne vedeli štyri mesiace a do dnešného dňa adekvátne nekonali. Zodpovední úradníci ani politici verejnosť neinformovali o tom, aké škody môžu nastať a ani ako sa možno chrániť. Napriek riziku, že elektronické občianske preukazy môžu byť zneužité, nikto ich používanie doteraz nezablokoval.

Článok bol publikovaný na: http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn/1047761-kto-ukradne-kalinakovi-elektronicky-podpis