Chceme vedieť o ďalších súdnych sporoch a zmluvách

Publikovala Aktuality.sk dňa 18.10.2017

Za odvolanie Dozornej rady MH Manažmentu poďakoval Žigovi jej stranícky kolega Karol Galek, podľa neho tu však jeho vďaka končí. Tvrdí, že vláde trvalo príliš dlho, kým vyvodila zodpovednosť za privysokú odmenu pre Bžána.

Opozícia dnes chcela mimoriadnu schôdzu preto, aby konečne dostala odpoveď na to, ako mohlo dôjsť ku kauze vysokej odmeny pre právnika Radomíra Bžána v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG).

Uviedla to opozičná poslankyňa SaS Jana Kiššová. Opozícia by podľa jej slov rada vedela, koľko je ešte súdnych sporov a aké zmluvy sú podpísané.

„Podstata, pre ktorú tu dnes sme, nie je ani tak v tom, že by sme chceli spochybniť kroky pána ministra Petra Žigu (Smer-SD), ktorý po prevalení kauzy konal. Naopak, my veľmi dobre vieme, že pod tak obrovským tlakom, už nemal inú možnosť, ako konať. Dnes sme tu preto, že dúfame, že dostaneme odpoveď na otázku, ako k takejto situácii mohlo dôjsť, ako je možné, že nominanti vládnych strán takto fungujú,“ podotkla Kiššová.

Čakanie na preferencie

Verí tomu, že opozícia dostane odpovede, akým spôsobom bude voči týmto ľuďom v tejto kauze vyvodená zodpovednosť.

„Máme množstvo súdnych sporov a zaujíma nás, aké zmluvy sú popodpisované a aké nášľapné míny nás ešte čakajú, a ako sa chce vláda postaviť k tomu, aby sa takéto veci do budúcnosti neopakovali,“ priblížila Kiššová.

Za odvolanie Dozornej rady MH Manažmentu poďakoval Žigovi jej stranícky kolega Karol Galek, podľa neho tu však jeho vďaka končí. Tvrdí, že vláde trvalo príliš dlho, kým vyvodila zodpovednosť za privysokú odmenu pre Bžána.

„Prečo musíme čakať až do chvíle, keď to praskne, alebo v internom prieskume Smeru-SD vyjde, že nejaká kauza začína ovplyvňovať preferencie?“ pýtal sa v pléne Galek.

V súvislosti s odmenami v súdnych sporoch upozornil na prípady z minulosti, kedy napríklad odmena pre privatizačných poradcov bola vždy nižšia ako jedno percento.

Nechutne vysoká, hanebná odmena

„Keď sa bavíme o Slovenských elektrárňach, tak to bolo 0,85 % z privatizačnej sumy. Ale táto odmena bola vyplácaná z toho, čo reálne do tej štátnej kasy prišlo, čo sme naozaj dostali,“ podotkol Galek.

Vládu si zastali viacerí vládni poslanci, vrátane poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu. Ten tvrdí, že rezort hospodárstva túto kauzu rieši.

„Minister hospodárstva vyvodil zodpovednosť a snaží sa znížiť odmenu,“ podotkol Blaha s tým, že na tomto sa vie vláda s opozíciou zhodnúť, že odmena pre advokátsku kanceláriu bola obludná.

„Som rád, že minister odvolal Dozornú radu MH Manažmentu a hľadáme riešenia, aby sme nastavili stropy pre odmeny,“ dodal Blaha. Pripojil sa k nemu aj Erik Tomáš, ktorý tiež odmenu označil za „nechutne vysokú, až hanebnú“.

Článok bol publikovaný na: https://www.aktuality.sk/clanok/531027/kissova-chceme-vediet-o-dalsich-sudnych-sporoch-a-zmluvach/