KDH chce vziať ľuďom prácu?

Publikovala Jana Kiššová dňa 28.09.2012

Nie je tomu tak dávno (leto 2011), čo poslanec za KDH Brocka demaskoval spoluprácu so SMER-om, keď spoločným legislatívnym návrhom s poslankyňou Tomanovou chceli ľuďom na Slovensku zakázať nedeľnú prácu. Neviem, ako videli svoj návrh v praxi, pretože ja si neviem predstaviť, že by mali byť v nedeľu zatvorené lekárne, čerpacie stanice, reštaurácie, nemala by fungovať doprava, telefóny, neboli by dodávky plynu, vody, elektriny, nevysielala by televízia, nedalo by sa ísť do kina, na plaváreň, do ZOO alebo na nedeľnú omšu.

K realizácii našťastie nedošlo, tento skvost zo spoločnej dielne KDH a SMER-u bol stiahnutý z rokovania. Verila som, že to nebolo len kvôli veľkej kritike na nepatričné kolaborovanie KDH so SMER-om proti dohodám koalície, ale hlavne kvôli argumentom potvrdzujúcim nezmyselnosť tohto návrhu. Mýlila som sa.

Pán poslanec Brocka sa nechal počuť, že svoj návrh oprášil a chystá sa ho predložiť na rokovanie parlamentu, v pozmenenej podobe. Nevie ešte presne, v akej, ale zákaz sa bude týkať len nedeľného predaja a do úvahy prichádzajú dve alternatívy. Prvou je zákaz nedeľného predaja a predaja počas štátnych sviatkov. Druhou je zákaz predaja počas štátnych sviatkov.

Neberte ľuďom slobodu!

Sloboda jednotlivca je pre mňa najvyššou hodnotou. Ak hovorím o slobode, myslím tým samozrejme len také konanie, ktoré nezasahuje do slobody iného jednotlivca. Zároveň očakávam možnosť voľby všade tam, kde jej uplatnením nikoho neohrozujem, neobmedzujem a nepoškodzujem. Ak KDH tvrdí, že štát je ten jediný, kto má rozhodovať kedy nesmieme pracovať alebo nakupovať, ako musíme oddychovať a akým spôsobom a kedy tráviť čas so svojou rodinou, tak ja nesúhlasím. Milujem svoju rodinu a trávim s ňou takmer všetok svoj voľný čas. A to bez ohľadu na to, či je utorok alebo nedeľa, a bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú otvorené obchody. Milí zákonodarcovia, nezasahujte zákazmi a príkazmi do životov ľudí tam, kde to nie je nevyhnutné.

Neberte ľuďom prácu!

Nie je pravdou, že na Slovensku sú zamestnanci otroci pracujúci povinne 7 dní v týždni a zrušením nedeľného predaja alebo predaja vo sviatok by získali jednu sedminu voľného času. Zákonník práce predsa definuje týždenný a denný fond pracovného času, definuje limity na počet odpracovaných hodín ako aj možných nadčasov. Zavedením takéhoto opatrenia by síce v nedeľu zamestnanci maloobchodu nesmeli pracovať, avšak časť z nich by o prácu prišla a skončili by zrejme na úrade práce. Môžeme si v čase krízy a vysokej nezamestnanosti dovoliť likvidovať existujúce pracovné miesta? Mnohí zamestnanci si cez sviatky alebo nedele radi privyrobia, nakoľko tieto sú vo väčšine prípadov honorované rôznymi príplatkami. O možnosť privyrobiť si by prišli aj dohodári, ktorí obvykle vyhľadávajú práce mimo bežného pracovného času (študenti, zamestnanci, ktorí si chcú dohodou prilepšiť popri hlavnom pomere, atď). Uvedomuje si niekto, že týmto opatrením príde o prácu približne jedna sedmina zamestnancov v obchode? Milí zákonodarcovia, spýtajte sa ich, či im tá práca nebude chýbať.

Prečo je problém práve nedeľa?

Slovensko je sekulárnym štátom, nie je teda viazané žiadnou náboženskou ideológiou a zároveň zaručuje svojim občanom slobodu vierovyznania. Je teda dôvodné očakávať, že politici nebudú presadzovať do zákonov (platných pre všetkých) opatrenia, ktoré sú príznačné pre jednu konkrétnu náboženskú obec. Ak nedeľa, prečo nie aj sobota. Neprekáža mi, ak nasledovníci kresťanskej viery v nedeľu nepracujú a nenakupujú. Neprekáža mi ani, ak nasledovníci židovskej viery nepracujú a nenakupujú v sobotu. Milí zákonodarcovia, prečo má niekomu prekážať, že nasledovníci inej alebo žiadnej viery pracovať a nakupovať chcú?

Prečo je problém zrovna predaj?

Z množstva pracovníkov, ktorí pracujú v nedeľu a počas sviatkov, tvoria zamestnanci v maloobchode len istú časť. Ak je neprípustná nedeľná práca pre obchodníkov, prečo je v poriadku nedeľná práca lekárov, zdravotných sestričiek, pekárov, šoférov, rušňovodičov, pracovníkov hotelov a reštaurácií? Prečo nedeľná práca neubližuje zamestnancom sociálnych zariadení, nemocníc, internátov alebo domovov dôchodcov? Prečo ak škodí rodinám a ich súdržnosti nedeľné nakupovanie, prečo im neškodia hodiny strávené pred televízorom, návšteva divadla, kina alebo reštaurácie? Milí zákonodarcovia, len preto, lebo VY ste sa rozhodli, že je to tak?

Spočítal niekto ekonomické dopady?

Ak zakážeme obchodníkom nedeľný predaj, znížime im tržby, pričom paušálne náklady (napr. nájom) budú mať nezmenené. Toto môže byť pre mnohých významné, pre niektorých možno likvidačné. Ak zakážeme ľuďom nedeľné nákupy na Slovensku, podporíme nákupnú turistiku u susedov. Slováci tak budú nosiť peniaze do Česka alebo Maďarska a pomôžu tak rozvoju hospodárstva v zahraničí, nie u nás. Ak zakážeme ľuďom nedeľné nákupy, znížime spotrebu a dopyt po tovare, čo bude brzdiť našu ekonomiku. Milí predkladatelia, vyčíslili ste všetky tieto dopady a ste si istí, že si ich Slovensko môže dovoliť?

Komu prospeje takýto zákon?

Občanom? Kto im dnes prikazuje nakupovať v nedeľu?

Zamestnancom? Kto dnes prikazuje človeku pracovať v nedeľu alebo vybrať si prácu resp. zamestnávateľa, kde je predpoklad práce v nedeľu?

Obchodníkom? Kto im dnes prikazuje mať otvorené prevádzky v nedeľu?

Ibažeby platilo, že "čím chudobnejší občan zahnaný do kúta pravidlami, príkazmi a zákazmi, tým odkázanejší volič volajúci po vidine sociálnych istôt..."

Článok bol publikovaný na: https://janakissova.blog.sme.sk/c/309184/KDH-chce-vziat-ludom-pracu.html