Diaľničné známky zdražejú, pokuty zlacnejú a motoristi to všetko zas prehltnú

Publikovala Jana Kiššová dňa 13.09.2016

Takto asociálne sa správa vláda pri riešení problémov s novozavedeným elektronickým systémom diaľničných známok. Zaviedla ho v minulom roku a od začiatku tohto roka namiesto lepenia diaľničných známok na okná áut používame elektronickú registráciu a kamerový systém kontroly. K tomu prilepila 300-eurové pokuty za každý jeden vstup na diaľnicu bez zaplatenia. A čo je horšie, previnilcom do dnešného dňa neposlala žiadnu informáciu o tom, že im bola nejaká pokuta, možno viacnásobne, vyrubená.

A výsledok? Státisíce evidovaných neplatičov, obrovské nahromadené (možno aj neoprávnené) pokuty, neschopnosť systému evidované vstupy spracovať a kopa otáznikov, čo s rozliatym mliekom.

Zodpovední sa správajú štandardne: odmietajú priznať, že niečo pokazili.

A tak prišla do parlamentu novela s ambíciou toto všetko nejako „zašmodrchať“. Novela zavádza prechodné ustanovenia, posúva účinnosť, rieši doterajších neplatičov, mení periodicitu pokutovania a  upravuje výšku pokuty. Tá má byť po novom znížená z 300 eur na 150, pričom ak ju majiteľ motorového vozidla do 3,5 tony zaplatí do pätnástich dní, vyje ho to „len“ na stovku. Teda dvojnásobok ceny ročnej známky.

Tieto snahy napraviť úvodné babráctvo neboli ešte ani schválené a už sa nechal nový pán minister Érsek počuť, že plánuje 10-dňové diaľničné známky zdražiť. Vraj máme najlacnejšie mesačné a ročné známky spomedzi okolitých krajín Európskej únie. Tak len pre porovnanie pár príkladov: Slovensko má na svojom území 463 km diaľnic, 10-dňová diaľničná známka tu stojí 10 eur, Česko 751 km diaľnic, cena 10-dňovej známky je 11,23 eur, Rakúsko 1719 km diaľnic, cena 10-dňovej známky je 8,70 eur, Maďarsko 1515 km diaľnic, cena 10-dňovej známky je 9,4 eur. Navyše, 10-dňové známky kupujú väčšinou turisti a tí vraj zdraženie znesú. Úvaha dobrá, no realita komická. Na jednej strane chceme prikúriť zahraničným turistom, na druhej strane vieme, že ich za nezakúpenú diaľničnú známku cez nový systém nevieme pokutovať. Takže ak si zahraničný turista nekúpi drahšiu známku, nič sa mu nestane. No ak si náš turista, teda motorista, ktorý nevyužíva diaľnicu pravidelne, len ide s rodinou raz ročne na dovolenku, takúto známku nezakúpi, môže si nachystať peniaze na mastnú pokutu, pretože toho pokutovať vieme.

Nuž, priestor na zlepšenie tohto (zrejme dobre mieneného) paškvilu je veľký.

Som presvedčená, že ak má mať Slovensko taký progresívny systém diaľničných známok, tak jeho jediná modernosť nemá byť len v tom, že papierové známky sa už nebudú lepiť na sklo, ale má byť hlavne v tom, že má byť flexibilný, spravodlivý a má vyjsť v ústrety rôznym potrebám zákazníkov.

Preto sme s kolegami Miroslavom Ivanom a Karolom Galekom podali v rámci druhého čítania, či už vo výbore alebo pléne, niekoľko pozmeňujúcich návrhov.

Možnosť kúpy diaľničnej známky na ľubovoľný počet dní

Prvým bol návrh, na základe ktorého by bolo možné zakúpiť si diaľničnú známku na ľubovoľný počet dní. Sme presvedčení, že ak máme nový moderný elektronický systém, v ktorom je možné zakúpiť si elektronicky známku na 10 alebo 30 dní, musí byť možné zakúpiť si známku aj na dva týždne, pol roka či dva dni. Takto nastavený systém by bol ďaleko spravodlivejší napríklad voči tým, ktorí diaľnice počas roka nevyužívajú, len idú na dva týždne na dovolenku, alebo na ňu prídu zo zahraničia alebo chcú prejsť diaľnicou napríklad na vianočný nákup do Bratislavy. Ak si totiž myslíme, že takýmto nespravodlivým nastavením vytiahneme z motoristov viac peňazí, nemusí to platiť. Ak si má niekto kúpiť kvôli dvom – trom dňom 10-dňovú známku, môže to riešiť aj tak, že nepôjde na diaľnicu, pôjde radšej „po starej“ ceste. A tak sa kľudne môže stať, že takýchto motoristov vytlačíme z diaľnice a dostaneme ich na „okresky“. A to by určite nemalo byť naším cieľom, vytlačiť pre nespravodlivo nastavený systém motoristov z diaľnic a nechať ich ničiť životné prostredie a znižovať bezpečnosť v obciach, kadiaľ by mnohí alternatívne prechádzali.

Ročná diaľničná známka má platiť celý rok, teda 365 dní

 

Článok bol publikovaný na: www.europskenoviny.sk