Zrušme daňové licencie – vláda nimi útočí na najslabších

Publikovala Jana Kiššová dňa 19.03.2015

Blíži sa termín daňových priznaní, a to, čo bolo minulý rok len virtuálnym strašiakom, bude za pár dní krutou realitou. Podnikatelia, ktorým sa v minulom roku nepodarilo vytvoriť zisk, za to už tento rok zaplatia, a to pokutou zvanou daňová licencia. Táto bude v závislosti od obratu a toho, či je podnikateľ platca DPH alebo nie, vo výške od 480 až do 2880 eur. A prečo? Minister Kažímír tvrdí, že tým bojujú proti daňovým únikom. Existuje tu vraj mnoho spoločností, ktoré roky nevytvárajú zisk, teda neplatia dane a on je presvedčený, že sú to podvodníci a „vyhýbači sa“ daniam. Neviem sa však ubrániť niekoľkým úvahám.

Za čo trestáme podnikateľku, ktorá napríklad pre materstvo, chorobu alebo akýkoľvek iný dôvod utlmí podnikanie, v dôsledku čoho niekoľko rokov nebude dosahovať zisk? Bude vykonávať činnosť, bude mať príjmy, aj náklady, ale nezadarí sa zisk. Treba ju potrestať dodatočnou platbou, na ktorú možno nemá peniaze? A to len preto, že nezavrela firmu, alebo preto, že v rámci časových možností z času na zrealizuje nejakú zákazku, za ktorú zinkasuje platbu? Nie je pre ekonomiku cennejšie, že drží svoju firmu v akej takej prevádzke? Aj minimálny obrat ekonomike prospieva viac, ako nečinnosť. A keby aj rok-dva žiadny príjem nemala, za čo daňová licencia?

A čo začínajúce firmy s vysokými investíciami, ktoré v prvé roky svojej existencie zaručene zisk nevytvoria? Čo začínajúci developer? Alebo nové malé IT spoločnosti? Čo všetci tí, ktorí v prvé roky do podnikania len investujú, či už čas alebo peniaze? Tých trestáme za čo? Za to, že sú ochotní investovať vlastné zdanené peniaze do podnikania?

A čo malé firmy, ktoré doslova živoria, no predsa fungujú? Udržujú firmu v prevádzke, možno zamestnávajú zopár ľudí a hoc sa im nedarí, dokážu sa udržať pri živote a ak aj minimálne, predsa len hýbu ekonomikou. Týchto trestáme za čo?
Naozaj sú toto všetko subjekty, o ktorých treba vopred konštatovať, že sú podvodníci vyhýbajúci sa plateniu daní? Vonkoncom nesúhlasím, že optimalizácia nákladov alebo nedosahovanie zisku, ak sú v súlade so zákonom, majú byť trestané.

Ak chce štát zabrániť daňovým únikom, mal by sa zamerať na „veľké ryby“ a hlavne zefektívniť daňové kontroly. Čo tak si posvietiť predovšetkým na firmy, ktoré majú státisícové ročné obraty a dlhoročne straty? Tu je skutočný dôvod k ostrahe. Toto totiž môžu byť tie „veľké ryby“, pre ktoré nie je daňová licencia vo výške 2880 eur ani náhodou žiadnym strašiakom.

Veľká časť ekonomiky stojí na drobných podnikateľoch, ktorí od štátu nedostávajú žiadne dotácie, podporu, ani iné injekcie. Ak v tejto skupine existujú aj „tí neziskoví“, sú prínosom už len tým, že od štátu nič nepýtajú. Ak mnohých z nich daňovými licenciami zlikvidujeme, nedostaneme ich do zástupu čakateľov na podporu od štátu?

Nespochybňujem potrebu riešiť daňové úniky. No toto opatrenie je len náplasťou na neschopnosť štátu kontrolovať podvodníkov a v konečnom dôsledku na to doplatia drobní a slabí podnikatelia.
Vonkoncom ho nepovažujem za správne, a preto sme s kolegami predložili na marcovú schôdzu návrh na zrušenie daňových licencií.

Článok bol publikovaný na: https://janakissova.blog.sme.sk/c/377150/zrusme-danove-licencie-vlada-nimi-utoci-na-najslabsich.html