Tých, čo tvoria hodnoty, treba podporovať, nie likvidovať!

Publikovala Jana Kiššová dňa 06.05.2015

Jednej veci fakt nerozumiem. Prečo SMER tak systematicky likviduje strednú triedu? Prečo neustále kladie pod nohy polená tým, ktorí vytvárajú hodnoty? Prečo najviac zaťažuje tých, ktorí de facto živia druhých a prečo v tejto krajine ťahá za kratší koniec poctivý pracujúci človek?

Rozumiem zdravej miere solidarity so slabšími a rozumiem aj tomu, že vždy budú existovať rozdiely, či už v možnostiach alebo schopnostiach jednotlivcov, ktoré sa civilizovaná spoločnosť snaží kompenzovať. Ale mala by existovať zdravá miera.

Ak bude vláda neustále (samozrejme za peniaze tých, čo vytvárajú hodnoty) podporovať „paškovsko-schránkové“ alebo „široko-váhostavoidné“ spôsoby podnikania a zároveň nezdravo ochraňovať a podporovať nepracujúcich, môže sa stať, že strednú vrstvu úplne zlikviduje.

Nič nie je horšie, ako keď beriete niekomu rýchlejšie, ako je schopný produkovať. Nič nie je horšie, keď mu pri jeho snažení kladiete pod nohy polená a keď ho na každom kroku šikanujete. A nič nie je horšie, ak mu k tomu všetkému nevytvoríte aspoň elementárne prijateľné podmienky na jeho snaženie a aspoň ako tak kvalitný život.

Vlaky zadarmo, zvyšovanie minimálnej mzdy, obrovské dotácie megapodnikateľom typu Babiš alebo zatiahnutie dlhov za pána Širokého musí niekto zaplatiť. No a kde na to vziať, keď vybrané dane nestačia? Smerácke riešenie je jednoduché – berie sa bezhlavo „tam, kde je“ a tam, „kde sa nedá brániť“. Zvyšujú sa dane a odvody, pribúdajú finančne náročné povinnosti ako napr. daňové licencie, pribúdajú poplatky (napr. registrácia áut, registrácia informačných systémov s osobnými údajmi alebo pracovná zdravotná služba). Okrem toho „sa prejedajú“ peniaze budúcnosti (napr. zmena doby odpisovania budov alebo zadržiavanie DPH daňovými úradmi) a míňajú sa peniaze účelovo vyberané na konkrétny účel (napr. financie z bankových odvodov budú použité na dlhy súkromného podnikateľa Širokého alebo financie z garančného fondu odvádzaného do Sociálnej poisťovne budú používané na odmenu a poplatky dočasných správcov firiem v konkurze).

Nič z tohto nie je v poriadku.

Je amorálne ošklbávať desaťtisíce drobných podnikateľov, aby sa mohli dať jednému megapodnikateľovi desaťročné daňové prázdniny.

Nie je v poriadku nechať za malú stratu zaplatiť podnikateľa daňovú licenciu a veľkú stratu pána Širokého zaplatiť zo spoločného.

Nie je v poriadku zvyšovať dane a odvody, aby niekto mohol mať vlaky zadarmo. Nie je v poriadku likvidovať strednú triedu, pretože za chvíľu nebude možné zobať „tam, kde je“ ani „tomu, kto sa nevie brániť“. Jednoducho nebude komu.

Ani v prosperujúcej firme nemôžete sekať po krížoch tých najlepších a najvýkonnejších, pretože nebude mať kto vytvárať hodnoty a živiť vo firme „nevýkonné“ administratívne a podporné činnosti. Toto jednoducho nefunguje ani vo firme a nemôže fungovať ani v spoločnosti.

Naopak, tejto skupine ľudí treba zabezpečiť fungujúce a hlavne motivujúce prostredie. A to nielen pracovné alebo podnikateľské. Ale hlavne prostredie pre kvalitný život. A tak si otrávená nespravodlivými a hlúpymi pomermi v tomto štáte pospevujem so Slobodnou Európu:

...platíš dane a nevieš čo sa s nimi deje
a niekto iný sa za tvoje lóve smeje,
si stredná trieda, jeden z miliónov,
a je ti zle z tých všetkých podvodov,
aj z tej vodky, čo ťa drží pod vodou,
si stredná trieda, jeden z miliónov...

A paradoxne práve v tom je tá nádej na zmenu, v tých miliónoch slušných ľudí, čo sa grupujú v strednej triede.

Ak sa po voľbách v roku 2016 dostaneme do vlády, naše prvé kroky budú viesť k riešeniam práve na ich podporu. Slovensko si zaslúži prosperovať, zaslúži si byť opäť tigrom Európy a ľudia, ktorí čestne a poctivo pracujú, majú jednoducho slušne žiť.

Článok bol publikovaný na: https://janakissova.blog.sme.sk/c/380529/tych-co-tvoria-hodnoty-treba-podporovat-nie-likvidovat.html